Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

Wysokość alimentów zawsze jest ustalana indywidualnie i zależy od danej sytuacji, a aktualne przepisy nie określają jej minimalnej i maksymalnej wysokości. Aby określić wysokość alimentów należy w pierwszej kolejności ustalić potrzeby uprawnionego do otrzymywania alimentów. W praktyce oznacza to sporządzenie listy comiesięcznych kosztów utrzymania dziecka, na którą składają się:

  1. Wydatki związane z utrzymaniem dziecka tj. wyżywieniekoszty zamieszkania (czynsz, woda, prąd, media);
  2. Koszty związane z zakupem odzieży i obuwiaśrodków higienicznych, kosmetyków;
  3. Wydatki związane z wizytami u lekarzylekarstwami;
  4. Wydatki przeznaczane na edukację tj. materiały naukoweczesne za szkołębilet miesięczny;
  5. Koszty wakacjihobby, a także rozrywek takich jak wyjścia do kina, na basen, do parków rozrywki.

Powyższe koszty muszą zostać określone proporcjonalne do wieku dziecka i stanu jego zdrowia. W praktyce im dziecko jest starsze tym jego potrzeby będą co do zasady większe.

Koszty ustalone w powyższy sposób należy podzielić na poszczególnych rodziców. Należy przy tym pamiętać, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać na osobistych staraniach zobowiązanego o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego. A zatem wiąże się to z nakładem osobistej pracy wychowawczej oraz świadczeniem takich usług, jak, opieka nad dzieckiem, przygotowywanie posiłków, dbanie o zdrowie i higienę dziecka.

Ponadto zakres obowiązku alimentacyjnego będą wyznaczać możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Są to zarobki określane na podstawie wieku, a także sytuacji życiowej, jakie zobowiązany powinien osiągać w związku ze swoim wykształceniem i zdolnościami..

Ostatecznie po uwzględnieniu wszystkich okoliczności w danej sprawie kwota alimentów może wynosić od kilkuset do kiklu tysięcy złotych.